Duży wpływ na wygląd podłogi ma sposób wykończenia powierzchni. Jeśli kupujemy parkiet gotowy lub panele, od razu widać, jak będą wyglądały po ułożeniu. Jeśli zdecydowaliśmy się na tradycyjny parkiet, trzeba przewidzieć, jak wykończenie powierzchni wpłynie na barwę drewna. W zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju możemy uzyskać wiele odcieni tej samej posadzki. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, dobrze jest od razu obejrzeć u sprzedawcy, jak wybrany przez nas rodzaj drewna będzie wyglądał po wykończeniu.
Pamiętajmy o tym, że:
– lakier matowy uwypukla charakter drewna, podkreśla usłojenie i sprawia, że zachowuje ono naturalny wygląd; tak polakierowana posadzka jest odporna na zabrudzenia i łatwo ją utrzymać w czystości,
– lakier o wysokim połysku dodaje pomieszczeniu szyku i elegancji, przeważnie lekko przyciemnia barwę drewna, ale równocześnie odbija dużo światła; pod takim lakierem posadzka jest bardzo odporna na zabrudzenia, a sam lakier najmniej się ściera,
– olej, a właściwie mieszanina oleju i żywic, uwypukla naturalne właściwości drewna: barwę, układ słojów; podłoga jest aksamitna, przyjemna w dotyku i łatwo ją utrzymać w czystości; aby zachowała odporność, wymaga jednak fachowej konserwacji kilka razy w roku.
Uwaga! Świeżo polakierowanego lub zabezpieczonego olejem parkietu nie wolno zakrywać folią. Jeśli trzeba go ochronić przed malowaniem ścian, zaleca się stosowanie tektury lub grubego papieru. Parkiet powinien wtedy oddychać (w przeciwnym razie tuż pod powierzchnią folii kumuluje się znaczna ilość wilgoci, pochodząca z samego lakieru, który na całkowite utwardzenie potrzebuje często 7-14 dni).
Tradycyjne woskowanie jest dzisiaj mało popularne z powodu pracochłonności i trudności w utrzymaniu takiej podłogi (woskowanie trzeba często powtarzać).
Najnowsze komentarze